Oyun Hakkında İstek, Öneri ve Şikayetler.

rwenzori

Recommended Posts

Herkesin önerilerini ilk mesajda toplayıp, yapımcı ekibe iletelim...

ÖNERİLER:

1- Oyunda döngünün olmaması büyük eksiklik, öleceğini bile bile ölmemek için oynamak kısa vadede oyuna olan ilgi seviyesini düşürecektir.

2- Alpha ne zaman başladı bilmiyorum ama bir kaç kez oynamama rağmen harita çok küçük, özellikle döngünün olmadığı bir oyunsa bu, neredeyse sınırsız bir harita olmalı olmalı ki oyunu sürdürebilelim, küçük bir harita ve sınırlı imkanlarla nereye kadar?

3- ITEM kullanımları gerçeğe yakın olmalı, balta, bıçak vs ekipmanlar 4-5 vuruşta tükenmemeli, keza yemek yapma, odun toplama işkence olmamalı.

4- Yeni başladığımdan olabilir belki ama her saniye kalori düşmesine ben alışamadım.

5- Eve girerken bekleme ekranı olmamalı.

6- Pencereden dışarıyı görmeliyiz.

7- Benim en beğenmediğim olay, yemek pişirirken ve su kaynatırken beni alıkoyuyor olması. Bari buradan kar edelim zaman olarak. O bir saat içerisinde belki farklı bir iş yapacam. En azından yaşam süremiz artar.

8- Balta , bıçak gibi aletlerin mutlaka daha kullanışlı olup bakımının kolaylaşması lazım ve olabilirse bu aletleri kurt saldırısı anında falan da kullanabilirsek aslında güzel olabilir .

9- Odun toplama olayının mutlaka elden geçmesi lazım veya oyuna ağaç kesme gibi bir fonksiyon eklenmeli diye düşünüyorum gerçekçilik açısından .

10- Haritada donmuşta olsa bir göl mevcut buzu kırıp balık tutma fikri geldi benim aklıma . Arkadaşın yemek pişirirken oyunun bizi alıkoyma deyişine katılıyorum kesinlikle bu konuda ayrı ayrı işler yapabilirsek harika olur yemek pişerken alet edevat tamir etmek gibi . Odun sıkıntısı çektiğimiz zamanlarda fazla kıyafetleri yakabilmeliyiz ayrıca .

11- Çantamızdaki eşyalarımızı sadece isim olarak değil resim olarakta görebilirsek hoş olur .

12- random haritalar, yenilenebilir yemek kaynakları olmalı. oyunda kurşunlar bittiğinde her şey bitiyor, yemeksiz kalıyorsun. buz gibi havada tarla yapamayız muhtemelen ama mesela balık tutulabilmeli, yani kullanabileceğimiz materyaller bu kadar sınırlı olmamalı...

13- Oyun icinde bir not defteri de iyi olur. Bir mekanda biraktigimiz ya da depoladigimiz esyalarin listesi olsa mesela. Obur turlu yola cikmadan once gidecegim yerde su var miydi bu var miydi diye dusununce ya da bi seyler vardir diye gidip bos mekanla karsilasinca hos olmuyor.

14- Dürbün

15- Ateş çabuk sönüyor, karakter çabuk yoruluyor, çabuk acıkıyor, zor doyuyor, zor dinleniyor. Bunların biraz daha gerçek hayata göre olması lazım.

16- odun toplama isi icin de bi iki ayarlama yapilabilir. su anda kapali mekanda sadece reclaimed wood toplanirken disarda toplayacagimiz odunun cinsi rastgele bir durum var gibi. degiskenler hava sartlari, sure ve balta anladigim kadari ile. ilerde mesela fir firewood icin belli mekanlarin yakinina gitmek ya da degisik agac tipleri aramak gibi durumlar olsa oyuncunun onceden planlama yapmasi, survival kismi yaninda kesif icin de daha etkili sebepleri olmasi saglanabilir.

17- Ocakta et pişirirken aynı anda kar eritebiliriz, veya kar eritirken önceki erittiğimiz karı kaynatabiliriz.

18- Karaktere vücut eklense güzel olur, en azında elimizi görelim.

19- Baltayla avlanabilmeliyiz,

20- Etlerimizi hayvandan aldıktan sonra karın altında saklayıp sonra pişirebilsek güzel olur, mundar oluyor sonra etler.

21- Daha fazla diyalog. karakterin hep aynı şeyleri söylemesi bir süre sonra bıktırıyor.

22- Daha ayrıntılı bir seçenekler menüsü olmalı. en azından grafik kısmında.

23- Ağaçların kesinlikle optimize edilmesi lazım.

24- Birkaç tane içliği birden giyebilmeliyiz, örneğin ince içliğin üstüne kalın içlik giyebilmek gibi, aynısı çoraplara ve eldivenlerede uygulanabilir,

25- Oyuna silah olarak yay ve ok eklenebilir, bunu kendimizde yapabilsek güzel olur.

26- biraz abartımı olur bilemem ama oyunda mevsim döngüsü olmasını çok isterim. birde çiftçilik gibi olaylar hayati önem taşıyor :D hem sınırsız kaynak olmuş olur. meyve ağaçları da çok önemli bence. tabi oyunda sürekli kar olursa nasıl olur bilemem.çiftçilik, meyve ve kış terimleri aklıma sera kavramını getiriyor.

27- oyuna farklı tüfekler de eklenebilir, bunun yanı sıra başka yabani hayvanlarda güzel olurdu, tilkiler çeşitli yırtıcı kediler, kartallar, kuşlar gibi. hatta kuşlarıda vurabilsek fena olmazdı, ek olarak bazı yerlerde kömür falan da bulabilmemiz lazım. birde oyuna meşale eklenmeli kesinlikle.

28-Çantamızdaki malzemeleri yazı olarak görüyoruz, altında da resmi olsa, hatta bu resim kondisyonuna göre ayarlanabilir.

29- Sağ tuş ile yakınlaştırma uzakları görmede faydalı olabilirdi.

30- En azından temel ihtiyaçlar için bazı göstergeleri TAB tuşuna basmadan ekranda görmek güzel olurdu. Kalori, açlık, susuzluk, saat vs için her seferinde TAB yapmak yorucu ve gereksiz.

31- Fraps ile görüntü alırken oyunda donma, cevap veremez duruma geçme, kapanmaya kadar giden bir hal meydana gelmekte.

32-Sanırım üçünden birisi (F4-F5-F6) F tuşlarını denerken yine donma, kapanma vs meydana gelmekte.

33- Hayvanların kaçarken takıldığı ve yerinde saydığı görünmez engeller.

34- Evde/binada/koridorda (baraj binası alt katkoridoru) karanlıklar zifiri karanlık, elinde aydınlatıcı yoksa önünü görmen mümkün değil.

• Replies 64
  • Created
  • Last Reply

arkadaşlar, oyun alpha olduğundan dolayı haliyle birçok eksiği mevcut. bu yüzden buraya her türlü eksik bulduğunuz yönleri yazabilir, şikayetlerinizi dile getirebilirsiniz. ben bunları haftalık olarak yöneticilere ileteceğim.

English

It's a topic for requests, suggestions and complaints about game. I will transmit all of these opinions to developers week to week.

Eksikler var elbette. Diğer forumda da paylaşım yapıyoruz. Ama orada yaptığımız orada kalıyor. En azından buradan sesimizi daha etkili bir şekilde duyurabiliriz diye düşünüyorum. Orada yaptığımız sadece tartışmaydı çünkü.

Benim en beğenmediğim olay, yemek pişirirken ve su kaynatırken beni alıkoyuyor olması. Bari buradan kar edelim zaman olarak. O bir saat içerisinde belki farklı bir iş yapacam. En azından yaşam süremiz artar. Yine yazarız bol bol.

Balta , bıçak gibi aletlerin mutlaka daha kullanışlı olup bakımının kolaylaşması lazım ve olabilirse bu aletleri kurt saldırısı anında falan da kullanabilirsek aslında güzel olabilir . Odun toplama olayının mutlaka elden geçmesi lazım veya oyuna ağaç kesme gibi bir fonksiyon eklenmeli diye düşünüyorum gerçekçilik açısından . Haritada donmuşta olsa bir göl mevcut buzu kırıp balık tutma fikri geldi benim aklıma . Arkadaşın yemek pişirirken oyunun bizi alıkoyma deyişine katılıyorum kesinlikle bu konuda ayrı ayrı işler yapabilirsek harika olur yemek pişerken alet edevat tamir etmek gibi . Odun sıkıntısı çektiğimiz zamanlarda fazla kıyafetleri yakabilmeliyiz ayrıca . Oyunda karakterimiz çok fazla kalori yakıyor gibi geldi bana sanki bu biraz düzeltilebilir . Bir de çantamızdaki eşyalarımızı sadece isim olarak değil resim olarakta görebilirsek hoş olur .

random haritalar, yenilenebilir yemek kaynakları olmalı. oyunda kurşunlar bittiğinde her şey bitiyor, yemeksiz kalıyorsun. buz gibi havada tarla yapamayız muhtemelen ama mesela balık tutulabilmeli, yani kullanabileceğimiz materyaller bu kadar sınırlı olmamalı... umarım zamanla eklerler bunları.

Oyun icinde bir not defteri de iyi olur. Bir mekanda biraktigimiz ya da depoladigimiz esyalarin listesi olsa mesela. Obur turlu yola cikmadan once gidecegim yerde su var miydi bu var miydi diye dusununce ya da bi seyler vardir diye gidip bos mekanla karsilasinca hos olmuyor :D

bir de durbun var mi bulunan esyalar arasinda bilmiyorum. hic denk gelmedi bana. o da fena olmaz aslinda. bazen uzaktan ceset mi dal mi secemeyipte bir suru yol bosuna gidiyorum.

önerilerin çoğu diğer oyuncuların da ortak sorunları. onları da tekrar tekrar yapımcılara iletmemi ister misiniz yoksa yabancı forumda yazılmayan ancak burada dile getirilen sorunları mı iletmemi istersiniz?

Yabancı forumlarda yazılmayanlar varsa onları iletebilirsek güzel olur bence . Zaten söylenmiş olan şeyleri tekrar etmeye gerek yok diye düşünüyorum . ;)

Bende tam tersini düşünüyorum. Ne kadar çok kişi aynı şeyleri söylerse, yapımcıların o kadar çok dikkatini çekecektir. Tabi çeviriyi ben yapmayacağım için yapacak olan arkadaşa bağlı söyleyip söylememesi. Bu tarz durumlar için çoğunluk oluşturmak önemlidir.

odun toplama isi icin de bi iki ayarlama yapilabilir. su anda kapali mekanda sadece reclaimed wood toplanirken disarda toplayacagimiz odunun cinsi rastgele bir durum var gibi. degiskenler hava sartlari, sure ve balta anladigim kadari ile. ilerde mesela fir firewood icin belli mekanlarin yakinina gitmek ya da degisik agac tipleri aramak gibi durumlar olsa oyuncunun onceden planlama yapmasi, survival kismi yaninda kesif icin de daha etkili sebepleri olmasi saglanabilir.

iletildi, yeni önerileriniz varsa bekleniyor.

ek olarak zaten çoğu oyuncunun paylaştığı önerileri yollamadım. zira önceden yapılmış mantıklı öneriler wishlist konusunda bir hayli destek alıyor. bunları göz ardı edeceklerini sanmıyorum.

iletildi, yeni önerileriniz varsa bekleniyor.

ek olarak zaten çoğu oyuncunun paylaştığı önerileri yollamadım. zira önceden yapılmış mantıklı öneriler wishlist konusunda bir hayli destek alıyor. bunları göz ardı edeceklerini sanmıyorum.

Teşekkürler ;)

• 2 weeks later...

ocakta et pişirirken aynı anda kar eritebiliriz, veya kar eritirken önceki erittiğimiz karı kaynatabiliriz.

karaktere vücut eklense güzel olur, en azında elimizi görelim.

baltayla avlanabilmeliyiz,

etlerimizi hayvandan aldıktan sonra karın altında saklayıp sonra pişirebilsek güzel olur, mundar oluyor sonra etler.

daha fazla diyalog. karakterin hep aynı şeyleri söylemesi bir süre sonra bıktırıyor.

daha ayrıntılı bir seçenekler menüsü olmalı. en azından grafik kısmında.

ağaçların kesinlikle optimize edilmesi lazım.

birkaç tane içliği birden giyebilmeliyiz, örneğin ince içliğin üstüne kalın içlik giyebilmek gibi, aynısı çoraplarave eldivenlerede uygulanabilir,

oyuna silah olarak yay ve ok eklenebilir, bunu kendimizde yapabilsek güzel olur.

iyi oyunlar :D

ocakta et pişirirken aynı anda kar eritebiliriz, veya kar eritirken önceki erittiğimiz karı kaynatabiliriz.

etlerimizi hayvandan aldıktan sonra karın altında saklayıp sonra pişirebilsek güzel olur, mundar oluyor sonra etler.

daha fazla diyalog. karakterin hep aynı şeyleri söylemesi bir süre sonra bıktırıyor.

birkaç tane içliği birden giyebilmeliyiz, örneğin ince içliğin üstüne kalın içlik giyebilmek gibi, aynısı çoraplarave eldivenlerede uygulanabilir,

oyuna silah olarak yay ve ok eklenebilir, bunu kendimizde yapabilsek güzel olur.

yapımcılar karaktere vücut ekleme konusunu düşünmüşler fakat üstünde dikkatlice çalıştıklarını çünkü bu detayın gerçekçiliği çok fazla zedeleyebileceğinden bahsediyorlar. eğer düzgün bir çizim ve animasyon yapılmaz ise gerçekten de dedikleri gibi oyun zevkini baltalayan bir görüntü ortaya çıkabilir.

diğer önerilerin bir kısmı zaten önceden dile getirilen öneriler (yemek pişirme, balta ve bıçak gibi aletlerin kullanımı vs. gibi)

önerilerin için çok teşekkürler, bol bol öneri bekliyoruz ^^

Katılıyorum, oynatmamak için kasmak yerine, nasıl oynatabiliriz, nasıl tekrar oynama isteği uyandırabiliriz konusuna çalışmaları lazım. Zorluk olayını imkansızlığa çevirmenin anlamı yok.

yeni guncellemeyle artan kurt sayisini dusunursek bulundugumuz kapali mekandan cikarken en azindan bi pencereden disariya bakabilmek ya da disariyi kurt var mi yok mu diye dinleyebilmek de fena olmaz.
hali hazırda oyunda bir optimizasyon sorunu var, bence yükleme ekranlarının olma sebebi de budur, ekran kartı artık evin içini de işleyeceğinden çoğu oyuncuya fps sorunu yaşatacaktır.

benim garip bulduğum kısım ise şu: bu kadar düşük poligonlu modellemelerin olduğu bir oyunda neden fps sorunu çekiyoruz ki?

bu arada oyuna farklı tüfekler de eklenebilir, bunun yanı sıra başka yabani hayvanlarda güzel olurdu, tilkiler çeşitli yırtıcı kediler, kartallar, kuşlar gibi. hatta kuşlarıda vurabilsek fena olmazdı

ek olarak bazı yerlerde kömür falan da bulabilmemiz lazım.

birde oyuna meşale eklenmeli kesinlikle.

yeni guncellemeyle artan kurt sayisini dusunursek bulundugumuz kapali mekandan cikarken en azindan bi pencereden disariya bakabilmek ya da disariyi kurt var mi yok mu diye dinleyebilmek de fena olmaz.
hali hazırda oyunda bir optimizasyon sorunu var, bence yükleme ekranlarının olma sebebi de budur, ekran kartı artık evin içini de işleyeceğinden çoğu oyuncuya fps sorunu yaşatacaktır.

benim garip bulduğum kısım ise şu: bu kadar düşük poligonlu modellemelerin olduğu bir oyunda neden fps sorunu çekiyoruz ki?

bu arada oyuna farklı tüfekler de eklenebilir, bunun yanı sıra başka yabani hayvanlarda güzel olurdu, tilkiler çeşitli yırtıcı kediler, kartallar, kuşlar gibi. hatta kuşlarıda vurabilsek fena olmazdı

dogru gerci optimizasyon sorunu acisindan hic dusunmemistim.

mesale de iyi olur yada kendi mesalemizi kendimiz yapabilsek.

forestry lookout aslında optimizasyonu denemek için kurulmuş bir yerdi fakat sonrasında dokunulmadı. ileride tüm evlerin saydam pencereli gelme ihtimali var. bana kalırsa bu minimal yapı daha hoş, çünkü o bekleme ekranında eve girdiğim için mutlu oluyorum ve buza dönmüş ben, o mutlulukla sıcacık oluyorum bir anda. lap diye girsem hoşuma gitmezdi herhalde.

yeni hayvanlar eklenecek, o konuda şüpheniz olmasın.

optimizasyona gelince, her ne kadar düşük ve küçük yapısal bir kalitede olsa da oyunda aynı anda etkileşimde olan birçok faktör var. bu faktörlerin sıralanması ise tamamen işlemciyi zorlayan bir eylem olduğu için oyunda bu şekilde bir optimizasyon sorunu var. yani aynı bir strateji oyunu gibi, çok üniteli oyunlar gibi bu oyunda da işlemci ön planda. düzeltilebilir mi tam olarak emin değilim, bu konuda teknik bir bilgim yok.

• 2 weeks later...

biraz abartımı olur bilemem ama oyunda mevsim döngüsü olmasını çok isterim.

birde çiftçilik gibi olaylar hayati önem taşıyor :D hem sınırsız kaynak olmuş olur.

meyve ağaçları da çok önemli bence. tabi oyunda sürekli kar olursa nasıl olur bilemem.

çiftçilik, meyve ve kış terimleri aklıma sera kavramını getiriyor.

sera da olsa fena olmazdı :D baya birşeyler istedim :lol:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.